انواع دوربین که ما را در ساخت ویدیوی مورد نظرمان کمک می کنند چه هستند؟
آبان ۱۳, ۱۳۹۷
مهمترین تجهیزات و الزامات در ایجاد استودیوی شخصی برای ویدیو مارکتینگ را بشناسید.
آبان ۲۷, ۱۳۹۷

راهنمای سریع آشنایی با ساده ترین تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ که لازم است بدانید.

پس از آنکه شما تصمیم خود برای ساخت یک ویدیو را گرفتید و اهداف خود را مشخص و دوربین مورد نظر خود را انتخاب کردید، نوبیت به شناخت اولیه تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ می رسد.
اگر شما یک دوربین حرفه ایی برای تصویر برداری های خود انتخاب کرده اید، اولین مرحله از کار با دوربین شناخت تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ تان است.
نرخ فریم، سرعت شاتر، ISO، دیافراگم و تنظیمات رنگی از مهمترین تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ است که شما باید آنها را بشناسید.
البته لازم به تذکر هست که در دوربین های مختلف این تنطیمات تفاوت هایی جزیی را با یکدیگر دارند که شما با مطالعه دفترچه راهنمای هر دوربین می توانید آنها را بشناسید ، اما در نهایت این موارد در تمام دوربین ها به عنوان فاکتورهای مهم وجود دارند.

نرخ فریم ( Frame Rate):
اولین پارامتر که باید در تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ توسط شما تنظیم شود نرخ فریم تصاویر شما در واحد ثانیه است.
به زبان ساده نرخ فریم همان تعداد فریم یا عکس های گرفته شده توسط دوربین شماست که در مدت زمان یک ثانیه برداشت می شود.
نرخ فریم را در حالت معمولی 30 در نظر می گیرند اما متخصصین مخصوصا برای کارهای سینمایی نرخ24 را ترجیح می دهند.
پیشنهاد ما این است که نرخ فریم خود را متناسب با تنظیمات پخش کننده یا استفاده کننده نهایی خود در نظر بگیرید. مثلا سیستم پخش تلویزیونی ایران 25 فریم بر ثانیه است. لذا اگر قصد تهیه فیلمی برای تلویزیون را دارید از فریم ریت 25 استفاده کنید.
یادتان باشد رزولوشن خود را حداقل بر روی 1080*1920 (فول اچ دی) تنظیم کنید.

دیافراگم (Aperture) : هنگامی که نرخ فریم و رزولوشن را در تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ تنظیم کرده اید، وقت آن است که دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را تعیین کنید. برای کنترل این تنظیمات، دوربین خود را در حالت دستی قرار دهید.
درست است که ما این سه گزینه رو به صورت مجزا تعریف می کنیم اما در واقع این سه پارامتر در کنار هم دیده می شوند.
در واقع، بسیاری از عکاسان از عبارت Exposure Triangle یا مثلث نوردهی برای این سه گزینه استفاده می کنند.

 
 
دیافراگم به میزان باز شدن یا بسته شدن پرده دیافراگم در جلوی سنسور اشاره دارد. در واقع شما با تنطیم مقدار دیافراگم میزان رسیدن نور به سنسور دوربین را تعیین می کنید.
در دوربین ها تعیین میزان دیافراگم با عدد F مشخص می شود. هر چه این عدد بیشتر باشد نشان از دیافراگم بسته تر و عدد F پایینتر نشان از دیافراگم بازتر است.
 
 
ساخت فيلم پرزنت با اهداف آموزشي: اگر بخواهیم تا از سوژه خودمان تصویری شفاف بگیریم بطوریکه تصویر پس زمینه حالت فلو داشته باشد و عمق میدان کمی را داشته باشیم بهترین حالت قرار دادن دیافراگ روی F پایینتر است تا نور بیشتری به دوربین شما برسد.
اما در حالتی که نیاز به عمق میدان بیشتری دارید و می خواهید که از پهنه بیشتری تصویر بگیرید باید عدد F را بیشتر کرده تا نور ورودی به دوربین کمتر و تصویر بهتری را داشته باشید.

سرعت شاتر (Shutter Speed):برای اینکه بدانید شاتر در دوربین چه نقشی دارد و سرعت شاتر به چه معنایی است، لحظه ایی به پلک زدن خود فکر کنید.
پلک زدن در واقع به باز و بسته شدن پلک در مقابل چشم ما گفته می شود. شما می دانید که ما زمان پلک زدن را می توانیم کوتاه یا بلند انجام دهیم.
شاتر نیز دقیقا کار پلک را برای دوربین انجام می دهد. یعنی با هر بار حرکت شاتر یک فریم یا عکس توسط سنسور دوربین برداشته میشود. در واقع شاتر به پرده‌ای گفته می‌شود که در جلوی حسگر دستگاه قرار گرفته و تا قبل از شروع ثبت یک عکس کاملا بسته می‌ماند. زمانی که عملیات ثبت یک عکس شروع می‌شود، شاتر از جلوی حسگر کنار رفته و نوری که از دیافراگم لنز عبور کرده است به سنسور دوربین برخورد خواهد کرد. زمانی که به میزان معین شده نور به حسگر برخورد کرد، شاتر به سرعت بسته شده و دوباره به طور کامل جلوی حسگر قرار خواهد گرفت.
سرعت شاتر که از آن با نام “مدت زمان نوردهی” یا همان “exposure time” نیز یاد می‌شود به معنای مدت زمان قرار گیری حسگر دوربین در معرض نور به واسطه باز و بسته شدن پرده شاتر است. در صورت کند کردن سرعت شاتر، شاهد ایجاد اثر motion blur خواهیم بود.

لذا اگر سرعت شاتر را پایین بیاوریم معنی آن این است که مدت زمان باز بودن شاتر در مقابل سنسور را زیاد و اگر سرعت شاتر را زیاد کنیم مدت زمان باز بودن شاتر در مقابل سنسور را کم کرده ایم.

اما کاربرد سرعت شاتر در کجاست؟حتما شما هم بارها عکس های گرفته شده از سوژه های مختلف رو دیده اید. مثلا ماشین مسابقه ایی را در نظر بگیرید که با سرعت زیاد از رو به روی شما می گذرد، عکس این ماشین احتمالا با سرعت شاتر بالا برداشت شده ،و یا آبشاری که تصاویر اون حالاتی زیبا و فوق العاده ایی مثل این عکس را دارد، با سرعت شاتر پایین گرفته شده..
تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ (سرعت شاتر پایین)
اما بیایید تا مفهوم سرعت شاتر را بهتر درک کنیم.
قصد ما در اینجا این نیست که بخواهیم مباحث پیچیده و تخصصی در این باره را توضیح دهیم بلکه صرفا مطلب را در حد عمومی بیان می کنیم.
سرعت شاتر دوربین معمولا با کسری از ثانیه محاسبه می شود. برای مثال 1/4 ثانیه به معنای یک چهارم یا ربعی از یک ثانیه است. این در حالی است که 1/250 ثانیه به معنای یک دویست و پنجاه هزارم از یک ثانیه یا به عبارتی دیگر چهار میلی‌ ثانیه است. تقریبا تمامی دوربین‌های DSLR جدید می‌توانند با حداکثر سرعت شاتر 1/4000 ثانیه به عکاسی بپردازند. این در حالی است که سرعت شاتر در دوربین‌های سطح بالاتر ممکن است به 1/8000 ثانیه با حتی بیشتر نیز برسد.
همان طور که قبلا به آن اشاره شد سرعت‌های شاتر سریع و بالا معمولا به منظور فریز و ثابت کردن اجسام متحرک موجود در صحنه استفاده می‌شوند. برای مثال به منظور عکاسی در حالت طبیعی سرعت شاتر بالای 1/500 ثانیه و برای عکاسی از پرندگان سرعت بالای 1/1000 ثانیه ممکن است برای یک عکاس مناسب باشد.
تنظیمات ISO:آخرین گزینه مهم در مثلث نوردهی مربوط به حساسیت سنسور دوربین به نور است که ایزو iso نامیده می شود. در دوربین، ایزو با اعداد مختلف از 25 تا 3200 یا حتی بیشتر مشخص می شود.
هر چه عدد ایزو پاینتر باشد حساسیت به نور در سنسور پاینتر و هر چه عدد ایزو بالاتر باشد حساسیت به نور نیز بالاتر است.
البته یکی از نکاتی که در ایزوی بالاتر باید توجه شود میزان ایجاد نویز یا نقطه های نورانی در صفحه است که زلالی تصویر را می تواند از بین ببرد.
یادمان باشد در تصویر برداری از سوژه یا مکانی که نور به اندازه کافی هست استفاده از یک ایزوی پایینتر (حدود 100 یا 200) کافی است. اما در جایی که نور به میزان کافی نیست باید از ایزوی بالاتری استفاده کرد.
اما این دیگر هنر و توانایی دوربین ماست که چگونه با ترکیب پارامترهای مثلث نوردهی Exposure Triangle ،بتوانیم از لنزی استفاده کنیم که با عدد دیافراگم کمتر میزان نوری را برای ما تامین کند که نیازی به بالا بردن عدد ایزو نداشته باشیم.

 
 
همانطور که در تصویر می بینید میزان نویز در تصویری که ایزوی بالاتری دارد کاملا مشخص است.
یک نکته: اما پس از آشنا شدن اجمالی با تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ این نکته را یادآور می شوم که درک درست و حرفه ایی و همچنین تنظیمات پارامترهای نوردهی در دوربین ها نیاز به تجربه کافی دارد.لذا توصیه من آنست که ابتدا و قبل از شروع تصویر برداری، با عکاسی شروع کنید. با گرفتن عکس های متناوب و تمرین و تست حالات مختلف نوردهی توسط پارامترهای نوردهی( دیافراگم، شاتر و ایزو)، عکس های خود را مقایسه کنید تا نگرانی های شما در مورد نوع تنطیمات دوربین تان کاهش یابد سپس وارد مود فیلم برداری شوید و فیلم بگیرید.ابتدا سرعت شاتر رو تنطیم کنید، سپس میزان دیافراگم و نهایتا مقدار ایزو را تنظیم کنید و به همین ترتیب تغییرات لازم را اعمال نمایید.
تنظیمات وایت بالانس در دوربین:اما گزینه دیگری نیز وجود دارد که می توان بعد از سه گزینه اصلی نوردهی که گفته شد در تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ به آن اشاره کرد و آن تعادل رنگ سفید یا وایت بالانس است. وایت بالانس در واقع نشان دهنده دمای رنگ محیطی است.
در واقع هر مکان و هر شرایط نوری دارای دمای رنگ محیطی مربوط به خود است. اگر شما در مکانی هستید که از لامپ های تنگستن استفاده می شود، مکان شما دمای رنگ محیطی بیشتری دارد. لامپ های فلورسنت دارای دمای رنگ محیطی کمتر و نور روز، باز هم دمای رنگ محیطی کمتری دارد.تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ ( وایت بالانس )
دوربین های مختلف برای وایت بالانس زدن دارای تنظیمات مخصوص به خود هستند. دوربین های ساده تر با داشتن دگمه پیش تنظیم (نور روز، ابری، تنگستن و غیره) این کار را انجام داده و در دوربین های DSLR دکمه ایی برای تنظیم دستی این پارامتر وجود دارد.
برای درک بهتر پارامتر وایت بالانس به تفاوت دو نوع مختف تنظیم وایت بالانس دقت کنید که چگونه یکی نور اتاق و دیگری نور آبی را ایجاد کرده است.
تنظیمات فوکوس بر روی سوژه:آخرین مطلب نیز در این مقاله کوتاه مربوط به تنطیمات فوکوس در دوربین است که باید با دقت انجام گیرد.
همانطور که میدانید تمامی دوربین ها دارای تنظیم فوکوس به صورت اتومات هستند. البته این پارمتر در دوربین های DSLR دارای تنظیم دستی نیز هست که به نوعی دقیق تر از تنظیم اتوماتیک آن می باشد.
به یاد داشته باشید که این تنظیمات، اصلی ترین تنظیمات دوربین برای ویدیو مارکتینگ است که ما در این مقاله به طور بسیار فشرده و اجمالی در مورد آن صحبت کردیم. کاملا واضح است که بررسی و مطالعه تخصصی تر در این موارد نیازمند مطالعه و تحقیق بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دو =