۱۰ مزیت در ساخت کلیپ با قالب های افترافکت که فیلمسازان به شما نمی گویند..
تیر ۲۱, ۱۳۹۷
مهمترین عنوان های کاربرد انیمیشن که شما تابحال استفاده نکرده اید!!
تیر ۳۱, ۱۳۹۷

مهمترین نکاتی که در تولید فیلم خود ساخته هیچکس به شما نمی گوید چه هستند؟

یکی از تصمیمات مهمی که هر مدیر عامل یا صاحب کسب و کاری در شروع برنامه تولید فیلم یا تیزر خود باید بگیرد، انتخاب شرکت یا فردی است که این فیلم را باید برای او تولید کند.
البته راه دیگری هم ممکن است به ذهن بیاید و آن اینکه با توجه به پیشرفت روزافزون دوربین های دیجیتالی و حتی تلفن های همراه، صاحب یک کسب و کار بخواهد خود تولیدکننده ویدیوی خود باشد.( ویدیوهای خود ساخته )
پر واضح است که تصمیم گیری در این موارد در بسیاری از زمان ها مهم و گاهی نیز سخت است. چرا که هرگونه اشتباه در تصمیم گیری درست می تواند به اتلاف سرمایه و زمان ما ختم شده و نتایجی منفی به بار آورد.
همه ما می دانیم که تهیه و تولید یک فیلم یا تیزر تبلیغاتی یا فیلم آموزشی-محتوایی امری ارزان قیمت نیست، لذا تصمیم گیری در مورد سازنده آن بسیار مهم و حساس است.
همیشه نتایج منفی انتخاب های ما چیزی نیستند که خیلی زود و سریع خود را نشان دهند بلکه در مواردی در صورت انتخاب اشتباه، نتایج و اثرات منفی کار مدت ها بعد خود را نشان داده که گاهی نیز فرصت جبران را از ما میگیرد.

ر.کازرونی

اما با این توضیحات باید چه راهی را رفت؟

پس با این تفاسیر باید گفت دو راه بیشتر وجود ندارد…

1- شروع یادگیری حرفه تخصصی فیلم سازی توسط شما …

2- شناسایی، همکاری یا استخدام فرد یا شرکتی متخصص در امر تولید فیلم.

در مورد محاسن و معایب هر کدام از این روش ها حرف و حدیث های فراوانی زده شده. من در اینجا قصد دارم که بعضی از این مطالب رو خدمت شما بازگو کنم.

1- هیچگاه فیلم سازی حرفه ایی را با فیلم گرفتن آماتوری با موبایل اشتباه نگیرید.
امروزه با رایج شدن استفاده گسترده از تلفن های همراه و دارا بودن این ابزارها به دوربین های با کیفیت، ورود کلیپ های ویدیویی آماتور ( ویدیوهای خود ساخته ) در فضای مجازی بسیار زیاد شده است. اما هیچگاه فراموش نکنید که تولید ویدیو های حرفه ایی به جز در سایه آموزش و یادگیری اصول و تکنیک های تخصصی تولید فیلم، امکان پذیر نخواهد بود.
تهیه کنندگی، کارگردانی، تدوین، جلوه های ویژه، صدابرداری، تصویر برداری و دیگر تخصص های مربوط به تهیه و تولید فیلم، دنیایی تخصصی و حرفه ایی هستند که متخصص شدن در هر کدام از آنها مستلزم کسب مهارت و تجربه های زیادی است.

2- چه تصمیم شما آن باشد که خودتان سازنده فیلم خود شوید و چه شخصی حرفه ای را استخدام کنید، هر دو هزینه بردار است.
بسیاری تصور می کنند که اگر خود تهیه کننده فیلم خود شوند دیگر مجبور نخواهند بود هزینه های مربوط به تولید را پرداخت کنند. البته این گفته در مورد تعدادی از فرآیندهای تولید ویدیو (مثل تولید ویدیوهایی محتوایی آموزشی پرده سبز) با رعایت قواید و اصول آن می تواند درست باشد اما قطعا برای تولید فیلم های حرفه ایی (آموزشی، تبلیغاتی، مستند و …) صحیح نبوده و فکری اشتباه محسوب می شود.
این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که اگر قرار است در استخدام یا بکارگیری فردی متخصص هزینه کنید و تحت راهنمایی‌ و بینش وی، ‌ویدیوی موفقی بسازید، آیا برای تبدیل شدن خودتان به یک متخصص در امر تولید فیلم، نیازی به هزینه و زمان زیاد ندارید؟! مطمئن باشید هزینه این امر بسیار بیشتر از شروع کار با یک حرفه ایی برای شما تمام میشود و این جدای از وقت و زمان زیادی است که باید در این امر هزینه کنید و در پایان کار نیز با توجه به اینکه بخش عمده ایی از موفقیت افراد حرفه ایی در تجربه های گذشته آنهاست به نتیجه ایی که از ساخت اولین کار خود خواهید گرفت خیلی مطمئن نباشید. علاوه بر آن اگر صرفا نگران هزینه های خود هستید ما به شما قول می دهیم که سپردن کار به متخصصین این فعالیت، علارقم هزینه اولیه بالاتر، در آینده بازگشت سرمایه بالاتری را خواهد داشت و این پول به جیب شما بر خواهد گشت..

ر.کازرونی


اگر به هزینه ساخت ویدیو به‌عنوان یک سرمایه گذاری و هزینه تجاری نگاه کنید، صحیح‌ترین نوع تفکر را خواهید داشت‌.

بنابراین به نظر می آید در بین این دو انتخاب گزینه استخدام یا بکارگیری یک فرد یا شرکت متخصص، از هر دو آسان تر و حتی ارزان تر باشد. با این حال اگر فرصت و علاقه زیادی به یادگیری اصول فیلم سازی و تخصص های مختلف آن دارید می‌توانید برای خرید کتاب، ابزار، خواندن و یادگیری نرم افزارهایی که برای ویرایش و کارهای دیگر لازمند هزینه کنید. اما این نکته را هم به یاد داشته باشید که داستان تولید فیلم با همه جاذبه و زیبایی آن مطمئننا از آنچه تصور می کنید می تواند سخت تر باشد.
تولید فیلم، چیزی فراتر از تنظیم دوربین و زدن دکمه ضبط است. استفاده از نورپردازی درست، صدابرداری، ادیت‌های پس از تولید، گرافیک، انیمیشن، موسیقی‌؛ اینها هم مواردی هستند که باید به فیلم اصلی اضافه شوند تا ویدیوی ما بتواند کارکرد اصلی و هدف خود را ایفا نماید. مثلما اگر تهیه کننده با تجربه نباشد همه این ماجرا تبدیل به یک کابوس پر هزینه و سخت می شود.
بنابراین برای کسی که ساخت یک فیلم خوب، هدف اوست، سرمایه گذاری بر روی افراد حرفه ای، تضمین‌کننده درست ساخته شدن آن فیلم می تواند باشد. تولید با مدرن ترین تکنولوژی‌ها که قابلیت نمایش فیلم را در پلتفورم‌های مختلف (تلویزیون، موبایل و ..) طی پنج تا ده سال آینده، تضمین کند.
فیلم هایی که توسط افراد حرفه ای ساخته می‌شوند برای سال‌های زیادی باقی می‌مانند، در زمان شما صرفه جویی می شود و نیازی نیست همه استرس‌ها، تکنیک‌ها و ارتباطات بازاریابی را یاد بگیرید. بلکه با صرف وقت در جایی دیگر، می‌توانید پولی به‌دست بیاورید که هزینه‌ها را متعادل کند.

3- آیا برای ساخت تعداد زیاد فیلم های محتوایی-آموزشی نیز با یک شرکت یا حرفه ایی کار کنیم؟

این یکی از سوالات مهمی است که زیاد از ما پرسیده می شود. به طور مثال موسسه یا شرکتی قصد تولید تعداد زیادی از ویدیوهای آموزشی ارزان و کم هزینه را برای انتشار در فضای مجازی دارد، خوب در اینجا چه باید کرد؟
توصیه ما اینست که اگر شما صرفا قصد تولید یک فیلم تبلیغاتی، تخصصی و یا .. دارید، سراغ افراد حرفه ای بروید. ولی اگر قصد دارید فیلم های متعددی بسازید و شخصی اقتصادی و با اراده هستید و هم‌چنین از چالش لذت می‌برید و زمان کافی را هم در اختیار دارید، توانایی تولید اینگونه از ویدیوها را یاد بگیرید‌.
با این حال اگر تصمیم شما در نهایت همکاری با یک متخصص بود، در نظر داشته باشید که استخدام یک شرکت یا فرد حرفه ای آنگاه تضمین کننده اهداف شما در تهیه فیلم خواهد بود و شما را به یک ‌نتیجه فوق العاده خواهد رساند که انتخاب آن فرد یا شرکت با آگاهی و بررسی صورت بگیرد.
شما باید با در دست داشتن خلاصه ایی از آنچه مدنظرتان است، به دنبال تهیه کننده مد نظر خود بگردید. سوابق آن‌ها را براساس کیفیت، نوع مشتری‌ها و نتایج کارهای قبلی، باهم مقایسه کنید. بعد با آن‌ها قرار بگذارید و صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 9 =